Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Laos vize maceram
Wink 
Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

Merhaba arkadaşlar... 

Taylandgezgini.com forum Web sitesini yeni gördüm. Laos self visa run anımın faydalı olabileceğini düşünerek sizlerle paylaşmak isterim. 
 Bangkok'tan Laos'a yaptığım yolculuğu sizlere adım adım Anlatmaya çalışacağım. 
ilk olarak Laos vizesi almamız gerekmekte, Laos vizesi almak için iki tane seçeneğimiz mevcuttur. Bunlardan birincisi Laos'un Bangkok da bulunan büyükelçiliğinden vize başvurusu yapabilir ki bu başvuru genel olarak iki veya üç hafta sonra sonuçlanmaktadır yani vizeniz onaylandığında, sizi telefonla arayıp çağırmaktadır. Eğer 2-3 haftalık bir bekleme zamanınız, yoksa Khon Kaen'de bulunan Laos elçiliğinden vizenizi aynı günde yani 15 20 dakika içinde temin edebilirsiniz. 

Benim 2-3 haftalık bekleme zamanım olmadığı için mecburen erkenden vize almam gerekti. Bu nedenle Khon Kaen şehrine gitmem gerekti. Khon Kaen şehrine gitmek için de iki tane seçenek bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Khon Kaen e otobüs yoluyla gidebilir ki bu size otobüse göre 500 600 baht civarındadır. 2. seçeneğiniz ise Khon Kaen e uçak ile 45 50 dakikada ulaşabilirsiniz. bilet fiyatları ise 700 ile 1000 baht arasında değişmektedir. 
 ilk olarak ben don muang havaalanından Khon Kaen uçağına bindim, sabah 5.50 uçağına Saat 6.50 civarında Khon Kaen havaalanına ulaştım. Ulaştıktan sonra havaalanından taksi ye binerek Laos elçiliğine gittim (Laos Elçiliği havaalanından 14 15 kilometre uzaklıkta taksiyle 150 baht gibi bir fiyata gidebilirsiniz) zaten Havaalanında taksiler mevcuttur. Ondan sonra Laos büyükelçiliğine vardığınızda elçilik saat sekiz Buçukta açılmaktadır. Yapmanız gereken tek şey yanınızda bir adet resim ve görevlinin size verdiği formu Doldurup geri teslim etmeniz. 15 20 dakika içinde vizeniz hazır olacaktır. Zaten elçilik bomboş kimse yok. Hemen vizenizi veriyorlar. 
Laos vizemi aldıktan sonra Nong Khai sınır Kapısına gitmem gerekiyordu. Bunun için yine 2 tane seçenek mevcuttur. Birincisi otobüs terminaline gidip saat öğleden sonra 2 de kalkan Vientian otobüsüne binerek gidebilirsiniz. Bileti 200 baht civarındaymış. Benim o kadar zamanım olmadığı için ben Khon Kaen deki Laos büyükelçiliğinin karşı yolundan minibüse bindim (bu minibüsler her 30 dakikada bir kalkıyormuş). ilk olarak Udon Thai şehri otobüs Terminaline geldim(bilet80 baht).  orada 20 dakika bekledikten sonra 50 baht a Nong Khai sınır kapısı için Bilet aldım. Bilet 50 baht. Minibüs Nong Khai sınır kapısına saat 1.30 gibi ulaştı. Ondan sonra pasaportum ile ilk olarak Tayland'dan çıkış yaptım. Çıkış yaptıktan sonra orda Eski otobüsler bulunuyor. Onlara binerek nehri geçiyorsunuz ve Laos sınır kapısına ulaşıyorsunuz (bilet 20 baht veya 1 dolar). 
Laos sınır kapısında geçtikten sonra, Tayland elçiliğine gitmem için kapıda bekleyen tuk tuk larla pazarlık ettim. Kişi başı 100 baht a götürmeye kabul ettiler. Ama tuk tuk da tek ben yoktum 4-5 tane daha yabancı turist vardı. Yarım saatlik gürültülü bi tuk tuk seyahatinden sonra tayland elçiliğine ulaştım. Öğleden sonra gittiğim için mecburen vize başvurusu yapamadım. Malum vize başvuruları öğleden önce yapılması gerekiyor. Neyse yakında bi otel buldum ismi Vieng Vang  gecelik 600 baht a anlaştım ve o gece orda kaldım . Ertesi gün uyanır uyanmaz erkenden 8.30 da Elçiliğe gittim . Orada da müracaat için 2 tane resim ve doldurmam gereken formu doldurdum. Sıra numaram 30 du . Elçiliğe çok erken gitmenizde fayda var çünkü yüzlerce insan Tayland da Laos a visa run yapmakta.  neyse müracaatı yaptıktan sonra Vientian de bi gece daha kaldım . Ertesi gün öğleden sonra 1.30 da elçilik açılıyor. Vizeli pasaportumu aldıktan sonra. Yine elçilik kapısındaki tuk tuk la 100 baht a geri sınır kapısına kadar geldim . Laos sınırından çıkış yaptıktan sonra yine 20 baht, 1 dolar olan eski otobüslerle sınırı geçerek Tayland tarafına ulaştım. Tayland sınırından sorunsuz geçtikten sonra. Minibüse binerek udon thani şehrindeki havaalanına geldim. Bangkok uçağım saat17:10 da kalkacaktı. Ney seki saat 3 buçuk gibi Erkenden havaalanına ulaştım. Bu arada udon thai Bangkok uçak bileti ben 1500 baht a aldım. Ama erken alırsanız 700 baht a bulmakta mümkün. Ben uçacağımın kalkmasına 3-4 saat kala aldığım için biraz Pahalı oldu . Neyse oradan da uçağa binerek Bangkok'a geldim gezime devam ediyorum.  

Elimden geldiğince tek başıma yaptığım Visa Run anımı anlatmaya çalıştım. Eğer aklınıza takılan sorular varsa. Yorum yaparsanız bilgim dahilinde cevap vermeye çalışırım ..  
İyi günler dilerim....... 

Reply

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi